Jak a proč vytvářet virtuální výstavy

Jak a proč vytvářet virtuální výstavy

Stále více se od moderních muzeí očekává, že budou nabízet atraktivní digitální obsah. Na druhou stranu naše zřizovatele často zajímají jen fyzičtí návštěvníci, takže můžeme mít mnoho důvodů, proč se digitálním obsahem a virtuálními výstavami nezabývat. Tento článek by vám mohl pomoci si ujasnit, jak je možné virtuální výstavy vytvářet a co by vám to mohlo přinést.

Nástroje pro tvorbu virtuálních výstav

Ukázka z virtuální výstavy. Národní muzeum využívá nástroje Matterport.
Miro Žbirka: Roky a dni, Národní muzeum, 2022. 
Dostupné z https://www.nm.cz/navstivte-nas/program/vystavy/miro-zbirka-roky-a-dni

Co nám může tvroba virtuálních výstav přinést?

„Já myslím, že tvorba virtuální výstavy dává velkou svobodu v tom používání a i v té realizaci. Fyzická výstava by byla závislá na daleko více lidech.“

„Už když jsme publikovali tu první výstavu, tak byly skvělé ohlasy. Kolegyně pak říkaly, že by se to rády naučily, že to vypadá zajímavě. Potkávaly nás na chodbě a ptaly se, kdo to udělal a že to vypadá skvěle.“

„Ve virtuální výstavě můžete vystavit něco, co by na velkou výstavu nebylo. Neměli byste dostatek materiálu nebo by to třeba bylo špatně pojmutelné, špatně realizovatelné v těch fyzickách prostorách, kdežto na tom internetu nebo prostě v tom virtuálním prostředí můžete prezentovat i věci, které byste normálně nemohli.“

Některé z virtuálních výstav jsou doplněny také o pracovní listy, které mohou být využity v rámci školních vzdělávacích programů.
Pracovní listy a omalovánky k virtuální výstavě: Akce K.
Dostupné z: https://exhibition.indihu.cz/view/akce-k/start